Välj område och konsulter

Timbanken erbjuder affärsutvecklarstöd inom fem kompetensområden utan kostnad.

Timbanken erbjuder kvalitativ konsulttid med erfarna och kunniga personer inom fem områden. Konsulten hjälper och ger dig råd så att du som entreprenör får stöd för att utveckla ditt företag. Du kan däremot inte förvänta dig praktisk hjälp såsom tex att bygga en hemsida, göra en färdig marknadsplan eller en deklaration. Testa även Timbankskompassen som är en digital vägledning inför din rådgivning i Timbanken.

Gå in på respektive områden nedan och se vilka konsulter och specialister det går att välja på.

Inom kompetensområdet ingår exempelvis affärsidé, affärsplan, affärsutveckling samt företagsregistrering.

Ove Nesterud

ove@xpansion.se
070-5471384

Affärspartner Ove Nesterud AB
www.xpansion.se

Se presentation

Marie Simonsson

marie@msimonsson.se
070-6405960

M Simonsson AB
www.msimonsson.se

Se presentation

Pernilla Fahlman

pernilla.fahlman@contrado.se
063-5011956

Contrado Redovisning Östersund AB
www.contrado.se

Se presentation

Linda Engström

linda.engstrom@contrado.se
063-5011954

Contrado Redovisning Östersund AB
www.contrado.se

Se presentation

Ulf Edström

ulf.edstrom@avans.se
070-3771077

Företagskonsult Edström & Engström AB

Se presentation

Sigge Jungell

sigge.jungell@rwy.se
070-2302009

RWY Ledarskap AB
www.rwy.se

Se presentation

Per Roslund

per@happysveg.se
070-3863007

Happy Sveg AB
Happysveg.se

Se presentation

Kaja Wannberg

kaja.wannberg@heartbrain.se
070-5675857

Heart & Brain
Heartbrain.se

Se presentation

Micke Raittila

Micke.raittila@gmail.com
070-5226631

Designovate AB
www.designovate.se

Se presentation

Linda Forss

linda@forsslivs.se
073-2910018

Linda Forss Livs Produktion AB
www.forsslivs.se

Se presentation

Linda Tillman

linda@lolinntillman.se
070–3252439

Lolinn & Tillman AB
www.lolinntillman.se

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis budget, bokföring, redovisning, bokslut, fakturering, ekonomistyrning, allmänna ekonomiska frågor, information om lagar, tillstånd och regler, avtal som exempelvis hyresavtal och kompanjonsavtal samt allmänna juridiska frågor.

Eva Liljeros

eva@adeona.se
070-6356815

Adeona Mervärden AB
www.adeona.se

Se presentation

Erik Engström

erik.engstrom@vinnamatchen.se
072-7022600

Vinna Matchen AB
www.vinnamatchen.se

Se presentation

Petra Örjegren

petra@stabilisator.se
010-2229951

Stabilisator Ekonomibyrå
www.stabilisator.se

Se presentation

Ulf Ejenstam

ulf@ejenstam.se
070-3333310

Sandviken 208, 83293 Frösön

Se presentation

Lars Svedin

lars.svedin@contrado.se
070-3435242

Contrado Redovisning Östersund AB
www.contrado.se

Se presentation

Solveig Aspholm

solveig.aspholm@aspholmadvokat.se
070-6552527

Solveig Aspholm Advokat AB
www.aspholmadvokat.se

Se presentation

Ralph Hedman

hedmanralph@gmail.com
070-6008756

Ralph Hedman Ekonomi

Se presentation

KlaraPapper Åre/Östersund AB

timbanken@klarapapper.se
Stina Utsi: 063-6655960
Therese Renström: 063-6655957


www.klarapapper.se

Se presentation

Camilla O Billdé

info@adeona.se
070-5093399

Adeona Mervärden AB
www.adeona.se

Se presentation

Tinna Bäckman

tinna@stabilisator.se
010-2229955

Stabilisator Ekonomibyrå
www.stabilisator.se

Se presentation

Sandra Andersson

sandra.andersson@myreco.se
070-2132613

MyrEco AB
ingen www-adress

Se presentation

Jerker Jämthagen

jerker@osdred.se
063-860 80

Östersunds Redovisningsbyrå AB
www.osdred.se

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis prissättning, säljteknik, säljstrategi, kundvård, marknadsplan, marknadsföring, offentlig upphandling, strategisk marknadskommunikation, varumärkesarbete, grafisk profil och kompetens inom sociala medier.

Nina Plesner

nina@ninaplesner.com
070-2309413

Nina Plesner
www.ninaplesner.com

Se presentation

Anna Wilhelmsson

anna@fotograferna-mariaanna.se
070-6318300

Fotograf Anna Wilhelmsson AB
www.annawilhelmsson.se

Se presentation

Fredrik Smith

fredrik@koningsmith.se
063-130850

Koning & Smith
www.koningsmith.se

Se presentation

Joakim Persson

joakim.persson@internetmedia.se
070-6293278

Internetmedia Kommunikationsbyrå Sverige AB
www.internetmedia.se

Se presentation

Peter Semb

peter@internetmedia.se
063-7010815

Internetmedia Kommunikationsbyrå Sverige AB
www.internetmedia.se

Se presentation

Oskar Sergel

oskar@sergeltalarkonst.se
070-5534000

O. Sergel Talarkonst AB
www.sergeltalarkonst.se

Se presentation

Ewa-Britt Filipsson

info@landsbygdscoach.se
070-4574135

Landsbygdscoach Turism & Affärsutveckling
www.landsbygdscoach.se

Se presentation

Henrik Lundqvist

helu.lund@gmail.com
072-2069095

Always 4Ryou
www.always-4r-you.webnode.se

Se presentation

Jakob Roël

jakob@verbalinacka.se
0701-819098

Verbal i Nacka AB
www.verbalinacka.se

Se presentation

Nathalie de Groot

nathalie@nordiskastil.se
070-2777645

Nordiska Stil – Design by Nathalie
www.nordiskastil.se

Se presentation

Niklas Ohlson

niklas@happysveg.se
070-3863007

Happy Sveg AB
Happysveg.se

Se presentation

Björn Salomonsson

bjorn@retailbjornen.se
0730-788660

Retailbjörnen AB
www.retailbjornen.se/

Se presentation

Johan Wilhelmsson

wilhelmsson.web@gmail.com
076-7763675

Wilhelmsson Web&Media
www.johanwilhelmsson.com

Se presentation

Kristina Orjala

kristina.orjala@internetmedia.se
063-7010811

Internetmedia
www.internetmedia.se

Se presentation

Angelica Nyberg

angelica@koningsmith.se
073-8170071

Koning & Smith
www.koningsmith.se

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis organisationsutveckling, rekrytering, arbetsrätt, styrning, företagsstruktur, allmänna personalfrågor, styrelsearbete, ledningsfrågor och kompetens kring kompetensförsörjning.

Per-Olof Persson

pelle@coompanion.se
070-2101580

Coompanion
www.jamtland.coompanion.se

Se presentation

Malin Burman

info@kriskonsulterna.se
073-0691832

Kriskonsulterna Jämtland AB
www.kriskonsulterna.se

Se presentation

Tomas Ekström

tomas.ekstrom@vinnamatchen.se
070-5645504

Vinna Matchen AB
www.vinnamatchen.se

Se presentation

Olof Rentzhog

olof.rentzhog@vinnamatchen.se
070-8864894

Vinna Matchen AB
www.vinnamatchen.se

Se presentation

Gry Flodin

gry@stabilisator.se
010-2229952

Stabilisator Ekonomibyrå
www.stabilisator.se

Se presentation

Dan Humble

dan.humble@telia.com
070-6750237

Ample HB

Se presentation

Eva Olofsson

info@evaolofsson.se
070-2161678

Eva Olofsson – Din partner i inre utveckling
www.evaolofsson.se

Se presentation

Hans Larsson

hans@forceconsulting.se
076-1166588

Force Consulting/Hans Larsson i Brunflo AB
www.forceconsulting.se

Se presentation

Marlene Gustafsson

marlene@manskligamotenare.se
070-3070719

Mänskliga Möten
www.manskligamotenare.se

Se presentation

Ulrika Ekebro

ulrika@ekebroutveckling.se
070-2891767

Ekebro Utveckling AB
www.ekebroutveckling.se

Se presentation

Ann Ljusberg

ann@himmelbla.se
073-0687763

HimmelBlå AB
www.himmelbla.se

Se presentation

Olof Holmgren

Info@livsrum.biz
070-2348625

HimmelBlå AB
www.himmelbla.se

Se presentation

Maria Lundberg

Maria@tranamedgladje.se
070-3988434

HimmelBlå AB
www.himmelbla.se

Se presentation

Sara Klockervold

Sara@klockervold.se
070-3967614

Imötet
www.imotet.com

Se presentation

Daniel Johansson

daniel@utvecklamera.se
0701-603603

Utvecklamera Jemt AB
www.utvecklamerajemt.se

Se presentation

Emelie Nilsson

emelie@utvecklamera.se
070-3667891

Utvecklamera Jemt AB
www.utvecklamerajemt.se

Se presentation

Inom kompetensområdet ingår exempelvis allmän kompetens inom patent och immateriella rättigheter , import, export, internationalisering och kunskap om framtagning av prototyper

Camilla Olsson

camilla@visionskraft.se
070-5838280

Visionskraft AB
www.visionskraft.se

Se presentation

Magnus Öhrnell

magnus@transportexperten.se
070-2110444

Transportexperten i Skandinavien
www.transportexperten.se

Se presentation

Patrik Krieg

patrik.krieg@afry.com
070-5596385

ÅF Industry AB
www.afconsult.com/sv/

Se presentation

Presenteras av:

I samarbete med: